Zpět na úvodní stránku
GALERIE V Poděbrady, nám. T.G. Masaryka 1412
oddelovac oddelovac oddelovac oddelovac oddelovac
 

Jiří Anderle - akademický malíř a grafik v Galerii V

      
foto  

Akademický malíř a grafik Jiří Anderle se narodil 14.9.1936 v Pavlíkově na Rakovnicku. Roku 1961 vystudoval AVU (malbu u Antonína Pelce, grafiku u Vladimíra Silovského). Pracoval v Černém divadle jako technik i herec. V letech 1969-73 působil na VŠUP jako asistent Zdeňka Sklenáře a Jiřího Trnky.

Výtvarník Jiří Anderle rozvíjí svá témata (neustálé proměny figurálních scén, typů a tvarů hlav i tváří a řad nejrůznějších dialogů mnohoznačného obsahu) od poloviny 60. let. Jako všestranně múzický člověk je od r. 1997 autorem, hercem a hudebním redaktorem rozhlasového pořadu Láska za lásku.

...Jiří Anderle přinesl svými cykly grafickou a malířskou epopej moderního života, kmitajícího mezi Dantovou Božskou komedií a Rimbaudovým Pobytem v pekle. Jeho grafické listy a obrazy se propojují  s Altamírou a Goyou, Ensorem a Pablem Picassem. A protože Jiří Anderle je trvale obklopen a nasát hudbou tak jako lodníci Odysseovi Sirénami, jeho práce jsou prosyceny rytmem a vůní značek a šifer tónů, od Umění fugy Johanna Sebastiana Bacha až po Mozartovo  Rekviem.

Bohumil Hrabal, 1981


sipka mala AUTOR SE NACHÁZÍ V NAŠÍ FOTOGALERII -KLIKNĚTE ZDE
 
Copyright © 2015 GALERIE V ( AS ) - mapa webu - WEBMASTER ZMORWARE